AVenS Havalandırma, iklimlendirme sektöründe uzun yıllar tecrübe kazanmış bir ekip tarafından 2017 yılında kuruldu. Şirket, yenilikçi bakış açısıyla enerji verimliliği yüksek ürünleri pazara sunarken, Casals ve Vortice gibi köklü markaların Türkiye distribütörlüğünü yaparak sektördeki varlığını güçlendirdi. Geçmişteki başarılı projelerin yanı sıra, gelecekte de daha fazla yenilik ve müşteri memnuniyeti odaklı çalışmalarla büyümeyi hedefliyor.  AVenS Havalandırma Kurucu Ortağı Yusuf Koç, çalışmaları ve geniş ürün yelpazesi hakkında bilgiler aktardı.

Havalandırma Ürünlerine Olan İlgi Artışının Firmamıza Olumlu Yansımaları Oldu, Olmaya da Devam Ediyor

AVenS Havalandırma, uzun yıllar iklimlendirme sektöründe tecrübe kazanmış mühendis ve alanında uzman kişiler tarafından Şubat 2017’de İstanbul’da kuruldu. Faaliyete başlarken sektörün ihtiyaçlarını yenilikçi bakış açısıyla değerlendirerek, enerji verimliliği yüksek yeni nesil ürünlerimizi ihtiyaç-fayda ilkesine göre pazara sunabilmeyi amaçladık. Uzman olduğumuz ürünlerin başında havalandırma fanları, klima santralleri, iklimlendirme cihazları ve havalandırma sistemleri gelmektedir.  Son yıllarda da sıfır emisyonlu binalar için tasarlanmış yeni nesil, enerji verimliliği yüksek havalandırma ürünlerini pazara sunmaktayız.

Türkiye ve Dünya’nın her yerinden ulaşılabilen, güvenilir ve kaliteli hizmet sunan AVenS Havalandırma ekibi olarak, İspanya’da 1881 yılında kurulan, köklü bir endüstriyel fan üreticisi olan Casals ile İtalya’da 1954 yılında konut, ticari ve endüstriyel fan üretimine başlayan Vortice’in Türkiye distribütörlüğünü yapmaktayız. 

Vortice ürün gruplarımız arasında, mini aksiyal, aksiyal, banyo/wc fanları, sessiz banyo/wc fanları, çift yönlü duvara ve cama monte edilebilen fanlar, yeni ürün grubumuz olan yuvarlak kanal tipi sessiz fanlar, yüksek basınca uygun çift hızlı duvar ve tavan tipi radyal fanlar, yuvarlak kanal tipi karma akışlı ve radyal fanlar, geriye eğik seyrek kanatlı akustik izolasyonlu radyal fanlar,  120°C sürekli dayanımlı mutfak davlumbaz, hücreli fanlar, patlamaya karşı dayanımlı ex-proof aksiyal ve santrifüj fanlar, yatay ve dikey atışlı çatı tipi fanlar, 90°C sürekli, 400°C’ye 2 saat dayanımlı yatay ve dikey atışlı çatı tipi fanlar, elektrikli ısıtıcılı hava perdeleri, nem alma cihazları, % 90’a varan ısıl verime sahip seramik eşanjörlü G3 filtreli oda tipi ısı geri kazanım cihazları, konut ve ticari tipi ısı geri kazanım cihazları,  hava perdeleri, hava temizleyici cihazları bulunmaktadır.

Laboratuvar ve gaz dolaplarında, kimya ve petrokimya endüstrisinde, düşük-orta-yüksek basınçlı ortamlarda, endüstriyel uygulamalarda ve tozlu havanın taşınması olan bölgelerde, toz toplama, boya kabinleri, sıcak kabin ünite sistemlerinde, makine ve parçaların soğutulmasında, büyük binalar, alışveriş merkezleri, fabrikalar, depolar, fırınlar ve kazanlar, metro istasyonları, tüneller gibi alanlarda kullanılan santrifüj fanlar Casals markası ile yer almaktadır. Ek olarak Casals ürünlerimizin F300, F400 ve ex-proof modelleri de mevcuttur. Bunlara ek olarak aksiyal fanlar, çatı tipi, merdiven basınçlandırma fanları, jet fanlarda ürün gamımızda yer almaktadır. 

Ayrıca AVenS olarak dikdörtgen kanal tipi fanlar, ısı geri kazanım cihazları, hücreli fanlar, sığınak havalandırma üniteleri hizmeti vermekteyiz. Domestik, ticari ve endüstriyel fanlara ek olarak ısı geri kazanım cihazları, antiviral ürünler, hava perdeleri ve esnek hava kanalları gibi çeşitli havalandırma ürünlerini pazara sunuyoruz.

                                                               

Hedeflerimiz doğrultusunda daha fazla projede yer almak için çalışmalarımız devam etmekte

Pandemi öncesinde havalandırmanın pazarda önemli bir yeri vardı. Pandemi sürecinde dünyada tedarik zincirinde zorluklar, yatırımların azalması, proje işleyişlerinde yavaşlama gibi durumlar söz konusu oldu.  Buna karşın havalandırma sektörünün özellikle pandemi döneminde talep artışıyla birlikte havalandırmaya öncelik ve önem hızlı bir şekilde arttı. Pandemi sonrasında normal hayata geri dönüş ile ofis ve konutlarda özellikle sessiz ve enerji verimliliği yüksek olan ürün gruplarımız için talep arttığını söyleyebiliriz. Özellikle kapalı alanlarda geçirilen sürenin fazla olması hava ihtiyacını sağlayacak cihazların sessizliği daha fazla önemsenecek yeni ürünümüz LINEO QUIET (AC ve/veya EC) kendinden susturuculu kanal tipi fanlarında aranan ürünlerden biri olacağı öngörüyoruz. İlerleyen zamanlarda gelişen teknolojiyle birlikte bu ürünlere taleplerin artacağını ön görmekteyiz. Havalandırma ürünlerine olan ilgi artışının firmamıza olumlu yansımaları oldu, olmaya da devam ediyor.

Geride bıraktığımız 7 yıla baktığımızda ülkemizde ve dünyada çok ciddi sıkıntılı süreçler yaşandı, yaşanmaya devam ediyor. Bu süreç içerisinde ülkemizdeki birçok önemli ve değerli projede Vortice, Casals ve AVenS  markalı ürünlerimiz tercih edildi. Aselsan Gölbaşı, Antalya Gazipaşa Gösteri Merkezi, TUBİTAK, TUSAŞ Motor Fabrikası, Selüz Kimya İstinye Üniversitesi Gastronomi Bölümü, Şişecam, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Garanti BBVA şubeleri, Torun Center, Torunlar 5. Levent Korupark, Aşçıoğlu- Selenium Park, Eskişehir Şehir Hastanesi Osmangazi Üniversite Hastanesi, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, NEF 22, DEFACTO şubeleri, PTT şubeleri, OPET ve Shell akaryakıt istasyonları, Ereğli Demir-Çelik fabrikası, Mesa Koz,  KFC Restoran şubeleri, Hafız Mustafa şubeleri, Atasun Optik şubeleri, Piyalepaşa konutları, LIV Hospital, Boğaziçi ve Yalova tersaneleri, Capitol AVM, Özbekistan SurHan yönetim ofisi gibi birçok proje de yer aldık. Hedeflerimiz doğrultusunda daha fazla projede yer almak için çalışmalarımız devam etmekte.

Kuruluşumuzdan bu yana aslında şirket enstrümanlarını geliştirmeye yönelik birçok adım attık. Bunların başında dijitalleşme yönelik çalışmalar, e-ticaret web sitemiz faaliyete geçmesi daha kolay ulaşılabilirlik sağlandığımızı söyleyebiliriz. 

Yüksek katlı binaların yoğunlaştığı bu dönemlerde yüksek basınçlı konut fanların ülkemizde talep oluşturduğunu görmekteyiz. QUADRO EVO ile bu tür ihtiyaçların arz dengesini sağlayarak Türkiye pazarında önemli bir rol oynuyoruz. Ayrıca Vortice tarafından geliştirilen küçük alanların taze hava ihtiyacı karşılayan HRW MONO oda tipi ısı geri kazanım cihazları popülasyonun artacağını da ön görüyoruz. Kapalı alanlarda geçirilen sürenin fazla olması hava ihtiyacını sağlayacak cihazların sessizliği daha fazla önemsenecek bir diğer yeni ürünümüz LINEO QUIET kendinden susturuculu kanal tipi fanlarında aranan ürünlerden olmaya devam edeceğinin kanaatindeyiz.

Sürekli artan nüfusla birlikte, pandemi gibi olası durumlar ve salgın hastalıkları göz önünde bulundurduğumuzda havalandırma ihtiyacı giderek artacak, sektörün taleplerini karşılayacak yeni sistemler tasarlamalı ve kullanıcıların hizmetine sunmalıyız.